Öğretim üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Sezer Özerinç TÜBİTAK 1001 araştırma desteği kazanmıştır

Created date

22/04/2020 - 15:56

Öğretim üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Sezer Özerinç TÜBİTAK 1001 araştırma desteği kazanmıştır. Kendisini bu başarısı için kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Birikimli Haddeleme Kaynağı Yöntemiyle Üstün Dayanımlı Nanokatmanlı Metaller Geliştirilmesi

Nanokatmanlı metaller, her biri 100 nm’nin altında kalınlığa sahip ardışık katmanlardan oluşan çok yüksek akma dayanımına sahip kompozit yapılardır. 5 nm katman kalınlığına sahip bakır-niyobyum nanokatmanlarının akma dayanımı 304 paslanmaz çeliğin 10 katına varmaktadır. Dolayısıyla nanokatmanlı metaller, hafif ve yüksek dayanımlı malzemelere ihtiyaç duyulan otomotiv, havacılık ve savunma sanayii uygulamaları için büyük gelecek vaat etmektedirler. Ayrıca nanokatmanlı metaller yüksek sıcaklık ve nükleer radyasyon dayanımları nedeniyle de nükleer enerji uygulamaları açısından önem taşımaktadırlar.

Bu projedeki temel amacımız, metal nanokatmanlı yapılar tasarlamak ve bunları özgün bir haddeleme kaynağı yöntemiyle üretmektir. Ayrıca alaşım eklemeleriyle mekanik özellikleri iyileştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu çalışmanın sonucunda, bu yüksek dayanım sunan nanomalzemeleri, uygulamaların ihtiyacına uygun şekilde büyük ölçekte üretmek mümkün olacaktır.

Detaylar için laboratuvar web sitemizi ziyaret edebiliriz.