Tübitak 1001 Projeleri

Created date

26/08/2018 - 18:18

Bölümümüz öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Orkun Özşahin ve Dr. Öğr. Üyesi Sezer Özerinç’in 2018 Mart dönemi kapsamındaki TÜBİTAK 1001 proje başvuruları desteklenmeye hak kazandı. Öğretim üyelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Verimliliğin Arttırılması Amacıyla Mikro Frezelemede İmalat Süreçlerinin Analizi ve Modellenmesi

TÜBİTAK 1001 kapsamında desteklenmesine karar verilen projede, Dr. Öğr. Üyesi Orkun Özşahin liderliğinde mikro talaşlı imalatta ortaya çıkan titreşim problemlerinin engellenmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Bu kapsamda mikro frezelemede imalat süreçlerinin analizi ve modellenmesi gerçekleştirilecek. Oluşturulacak modeller kullanılarak mikro imalatta önemli verimlilik artışları hedefleniyor.

Yüksek Kırılma Tokluğuna Sahip Sert Kaplamaların Geliştirilmesi

TÜBİTAK 1001 kapsamında desteklenmesine karar verilen projede, bölümümüz bünyesindeki Nanomekanik Laboratuvarı, Dr. Öğretim Üyesi Sezer Özerinç liderliğinde, yeni nesil aşınma önleyici kaplamalar geliştirecek. Aşınma önleyici kaplamalar, otomotivden havacılığa, savunma sanayinden imalat sistemlerine kadar birçok alanda makina bileşenlerinin ömrünü artımak için kullanılıyor. Yürütülecek projede, İTÜ Malzeme Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Kürşat Kazmanlı ile işbirliği içerisinde nanoyapılı alaşımlar kullanılarak daha uzun ömre sahip kaplamalar geliştirilecek.